Idősutazás
Egressy Zoltán: IDŐSUTAZÁS
(Retro időutazás)
Egressy Zoltán: IDŐSUTAZÁS
(Retro időutazás)
Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Last event date: Thursday, March 23 2017 7:00PM
Ma egy orosz űrszonda segítségével és állhatatos dohányzó szenvedélyemnek köszönhetően sikerült megvalósítanom gyermekkori álmomat, az időutazást - összegez a nyolcvanéves Pali bácsi EGRESSY ZOLTÁN legújabb vígjátékának a végén.
Nekünk viszont sokéves álmunkat sikerült ezzel az ősbemutatóval megvalósítanunk: Nyíregyházára csábítottuk a József Attila- és Szép Ernő-díjas szerzőt, akinek olyan darabok alapozták meg hírnevét, mint a Portugál, a Sóska, sültkrumpli, a 4x100 vagy a Június, melyeknek finom nyelvi humorán eddig csak a VIDOR Fesztiválon vagy a moziban ülve élvezkedhettünk.
A 60-minute tour starts every day at 13:30, 15:00 and 16:30 in English. To request a tour in other languages (Italian, Spanish, German, French, Greece and Hungarian), please get in touch with the OperaTour team. Please note that the auditorium is closed for visits during rehearsals. Guided tours are not available during performances.
Giuseppe Verdi LA TRAVIATA Opera in two parts, three acts, in Italian, with Hungarian, English, and Italian subtitles
This ballet's plot is inspired by The Corsair, a famous verse written in 1814 by Lord Byron, who towered over an entire generation of English Romantic poets.
A 60-minute tour starts every day at 13:30, 15:00 and 16:30 in English. To request a tour in other languages…
Giacomo Puccini LA BOHÈME Opera in four acts, in Italian, with Hungarian, English, and Italian subtitles
Wolfgang Amadeus Mozart Die Zauberflöte (The Magic Flute) Singspiel in Hungarian and German with Hungarian, English, German subtitles
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.