Artist


Richárd Kökény

Richárd Kökény

"1974. április 22-én születtem, Jászberényben. Gyermekkoromat Jászapátin töltöttem. Budapesten az Eötvös József Gimnáziumban érettségiztem 1992-ben, mely után megszereztem az alapfokú "C" kategóriás néptánc oktatói képesítést.
Jelenleg a Magyar Táncművészeti Főiskola hallgatója vagyok néptánc pedagógus szakon. Hat évesen kezdtem táncolni a Jászapáti Néptáncegyüttes utánpótlás csoportjában Kökény Erzsébet vezetése alatt,…

 Continue

Current programs


No program is currently running.

"1974. április 22-én születtem, Jászberényben. Gyermekkoromat Jászapátin töltöttem. Budapesten az Eötvös József Gimnáziumban érettségiztem 1992-ben, mely után megszereztem az alapfokú "C" kategóriás néptánc oktatói képesítést.
Jelenleg a Magyar Táncművészeti Főiskola hallgatója vagyok néptánc pedagógus szakon. Hat évesen kezdtem táncolni a Jászapáti Néptáncegyüttes utánpótlás csoportjában Kökény Erzsébet vezetése alatt, majd 14 évesen a Bakonyi István által vezetett felnőtt csoportban.
Ez idő alatt kerültem közelebbi kapcsolatba a Kárpát-medence autentikus néptáncaival és belekóstoltam az erdélyi román férfitáncokba is. 1988-tól kezdtem tanítani az utánpótlás csoportokban. 1989-ben a Szarvason megrendezett I. Országos Gyermek Szólótánc Fesztiválon "Bokrétás táncos" címet nyertem 'haidau' eltáncolásáért. Szóló táncosként ez volt az első elismerésem.


1990 augusztusában továbbképzésre jelentkeztem a Magyar Állami Népi Együttes Néptánc Stúdiójába, melyet Tímár Sándor vezetett. Célom az volt hogy a megszerzett tapasztalatokat átadhassam táncosaimnak. Közben felvételt nyertem a Magyar Állami Népi Együttes tánckarába. Így már több mint 8 éve vagyok az együttes tagja. Többször volt lehetőségem szóló táncosi feladatok megvalósítására.
Ez alatt az idő alatt a békéscsabai Szólótánc Fesztiválon egymás után háromszor nyertem el az "Aranysarkantyús táncos" címet, amely már együtt jár az "Örökös Aranysarkantyús táncos" címmel is. Szerencsés ismeretek révén a Kis-Bihari Táncegyüttesben Foltin Jolánnal, Neuwirth Annamáriával és Zsuráfszki Zoltánnal dolgozhattam együtt, a Csepel táncegyüttesnél pedig Varga Edittel és Varga Zoltánnal. 1992-ben Százhalombattán a Fiatal Koreográfusok Versenyére "Apáról fiúra…" c. koreográfiámmal neveztem, mely a hagyományozódásról és annak fokozatos eltűnéséről szól. A Jászapáti Néptáncegyüttes előadásában került bemutatásra, melyet a zsűri előadói és koreográfusi különdíjjal jutalmazott.


1994-ben a Művelődési Minisztérium "Népművészet Ifjú Mestere" címmel tüntetett ki. Az utóbbi három évben Farkas Zoltán meghívására a Kodály Táncműhely tagjaként új oldalait ismerhettem meg a néptánc mai színpadra formálásának. A Csepel Táncegyüttesnek kalocsai, sárközi és rábaközi anyagokból, valamint a galga-menti Zsámbok tánchagyományaiból készítettem koreográfiákat Majorosi Mariannával közösen.
1996 óta a Mihályi Gábor vezetése alatt álló szolnoki Tisza Táncegyüttes művészeti asszisztense vagyok. Ez a pedagógiai munka, folyamatos önfejlesztést igényel, mely színpadi előadói tevékenységemre is nagy hatással van.


A felsoroltakon kívül két évig voltam a Jászapáti Néptáncegyüttes művészeti vezetője. Ebben a műhelyben saját táncaim mellett régi klasszikus koreográfiákat is felújítottam és meghívtam más alkotókat is. A csoport eljutott a Ki Mit Tud? Országos válogatójáig, az új minősítési rendszerben pedig egy ponttal maradt el a "Kiváló Együttes" címtől. Budapesten az angyalföldi Gyermekház Vadrózsa és Vadvirág Táncegyüttesekben is készítettem táncokat. A Magyar Állami Népi Együttesben Mihályi Gábor felkérésére két műsorában vettem részt eredeti anyagok feldolgozásában, betanításában és színpadra állításában. A "Régen volt, soká lesz…" c. műsorban jászsági oláhos és gombostelki román, A "Virágozzál cédrusfa levelen…" c. műsorban pedig sárközi és rábaközi tánchagyományok színpadra állításában vettem részt. Ő ajánlotta fel a Tisza Táncegyüttes művészeti asszisztensi posztját, melyet az óta is betöltök. Ebben az együttesben lehetőségem nyílik a koreografálásra is. Többnyire eredeti anyagok színpadra állításával foglalkozom és igyekszem saját gondolataimat beleszőni a táncaimba.
Közös munka eredményeképpen jött létre a "Valahol, valamikor…" c. koreográfia, melyet Sue Foy-jal és Mihályi Gáborral együtt készítettünk. Ez a mű az 1997-es szolnoki Néptánc Fesztivál koreográfusi első díját és a fesztivál nagydíját nyerte el. 1998 őszén pedig a "Straîna" című munkám nyert koreográfiai különdíjat, melyet a Tisza Táncegyüttes mutatott be.


Ez év elejétől a Magyar Állami Népi Együttes tánckarának férfi asszisztensi feladatainak ellátására kértek fel. Munkáimat rendszeresen kiegészítik különböző gyűjtő utak Ilyenek voltak például a szanyi , zsámboki, eleki és széki útjaim. Erdélyben, Erdőcsinádon, a széki falvak hagyományőrző táncosainak találkozóján járva marossárpataki, vajdaszentiványi és gernyeszegi táncokat gyűjtve. Szerencsére a fővárosban is eljutnak az adatközlő paraszttáncosok, így lehetőségem volt rá hogy a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézettel közösen vagy egyénileg is készíthessek gyűjtéseket. Ezeket a már korábban felgyűjtött táncokkal összevetve, szakirodalom és audio-vizuális anyagok bevonásával együtt használom fel színpadi munkáimhoz. Jövőbeli terveim között szerepel a MTA gyűjtései során felfedezett gyermekjátékok újragyűjtése, feldolgozása valamint a MTA segítségével az akadémiai gyűjtések jegyzőkönyveinek újrahitelesítése.


Kötelességemnek érzem, hogy a saját régióm tánckultúrájának újraélesztésében is aktív és produktív részt vállaljak. Feladatomnak érzem még a keleti határszélen fekvő, Békés megyei román nemzetiségi falu, Elek tánckultúrájának feldolgozását, amihez barátom Gál László segítségét kértem. Az elkövetkezendő évekre tervezett három koreográfiáim, melyek mind egy-egy tájegységen belül elhelyezkedő régió tánckultúráját mutatják be: Elek, Marossárpatak, Rábaköz és Bag táncéletéből egy-egy táncszvitt. A távolabbi jövő lehetőségeként a Kárpát-medence táncait felhasználva, színpadi körülmények között egy magyar népmesét szeretnék megvalósítani táncszínházi megfogalmazásban. Majorosi Mariannával együtt néptáncot tanítok az amatőr csoportoktól a hivatásos táncosokig mindenkinek."

Recommendations


Ajándékozzon jegy.hu
ajándékutalványt!

Az ajándékutalvány, a jegy.hu rendszerében használható fel az elérhető programokra (színház, koncert, fesztivál, sport) történő jegyvásárláskor.

Culture at Home
online.jegy.hu

Enjoy our online streaming services from the comfort of your couch!

Subscribe to newsletter

Get informed about the best programs!